Marja Bastiaanse vertelt in de serie: "Hoe is het met de dieren?" hoe het er bij Bastiaansen aan toe gaat. Een variant op dit artikel heeft eerder in het Odin Herfstmagazine gestaan.
“Al decennia zijn wij een vertrouwd gezicht in de wereld van biologische kaas” vertelt Marja Bastiaansen. Als dochter van oprichter Jan heeft ze het familiebedrijf zien uitgroeien tot hét biologische kaasmerk in de winkels. “Al meer dan 25 jaar zet ik me met passie in voor de kaasmakerij. Ons assortiment is breed: van jong en mild tot extra belegen en oud, en een aantal daarvan is zelfs Demeter-gecertificeerd.”
Over die Demeter-kazen is ze duidelijk: “Ze worden gemaakt van melk die apart wordt opgehaald bij biodynamische melkveehouders in Nederland. Deze melkstroom verwerken we volledig gescheiden, zodat iedere kaassoort zijn eigen karakter en smaak behoudt. Denk aan jong, belegen, extra belegen, pikant en oud, maar ook seizoensspecialiteiten zoals de Herfstkaas.”
Van de in totaal 55 biologische boeren die melk leveren aan Bastiaansen, werken er vijf biodynamisch. “De Demeter-richtlijnen zijn strenger dan de reguliere biologische richtlijnen. Ze zorgen ervoor dat dieren veel meer natuurlijk gedrag vertonen. Koeien zijn om te beginnen jaarrond buiten, ze eten voornamelijk gras en kruiden uit de weide én ze hebben hoorns.
Koeien zijn echte kuddedieren met een duidelijke rangorde. Dat brengt ook uitdagingen met zich mee. “Het is complex om moeder en kalf direct samen in de kudde te laten leven na de geboorte. Onze boeren streven ernaar om dat zo veel mogelijk wel te doen, maar vanwege de kwetsbaarheid van de kalveren wordt er soms gekozen om de kalfjes de eerste twee weken apart van de kudde te houden. Dat kan met of zonder moeder in een aparte ruimte. Daarna zijn ze sterk genoeg om herenigd te worden met de kudde, in de buitenlucht of in de potstallen. Dit soort stallen zorgen voor maximaal ligcomfort.”
Ook transparantie staat bij Bastiaansen hoog in het vaandel. “De weg die de kaas aflegt is bij ons volledig inzichtelijk. Jaarlijkse audits voor de boeren en strenge controles waarborgen de kwaliteit. En voor elk nieuw product geldt een zorgvuldig toelatingsproces. Bovendien is iedere kaas voorzien van een uniek kaasmerk, waardoor de herkomst en de productiestroom altijd te traceren zijn.”